Kontakta oss

 

Växel: 0532-77 71 00


Jourtelefon: 0532-77 71 98

E-post: akab@amal.se


Besöksadress:
Åmåls Kommunfastigheter AB
Hjeltegatan 11 A
662 30 ÅMÅL

Postadress:
Åmåls Kommunfastigheter AB
Box 32
662 21 ÅMÅL

Fakturaadress:

E-faktura via PEPPOL-adress

Vår PEPPOL-adress är: 0007:5565268520

Se alternativ om E-faktura till ÅKAB

 

Med anledning av coronaviruset vidtar Åmåls Kommunfastigheter en rad åtgärder för att förhindra smittspridning. Vägledande för vår verksamhet och arbete är de riktlinjer som Folkhälsomyndigheten och andra ansvariga myndigheter utfärdar. Bland annat kommer kontoret endast vara öppet för tidsbokade besök en tid framöver.
Detta gäller från och med torsdag 12 mars 2020 och tillsvidare.

Telefontider för tidsbokning:

Måndag 10.00-12.00 och 13.00-15.00
Tisdag 10.00-12.00 och 13.00-15.00
Onsdag 10.00-12.00 och 13.00-15.00
Torsdag 10.00-12.00 och 13.00-18.00
Fredag 10.00-12.00


Du vet väl om att det finns flera praktiska och bra funktioner för dig som redan är hyresgäst och för dig som är bostadssökande genom "mina sidor" på vår webbplats. Här kan du bland annat som bostadssökande anmäla intresse på lediga lägenheter och se om du fått något erbjudande på en ledig lägenhet eller som hyresgäst göra en felanmälan där du bor!


Vi har jour alla dagar under följande tider 
Vardagar (mån-fre) 16.00-07.00
Helger  (fre eftermiddag - mån morgon) 16.00-07.00 samt storhelger

 


 

Kundtjänst

Uthyrning bostäder Paola Palomäki 0532-77 71 00 paola.palomaki@amal.se 
Uthyrning bostäder Annelie Wernlund 0532-77 71 01 annelie.i.wernlund@amal.se
Ekonomi Kerstin Ritzman 0532-77 71 02 kerstin.ritzman@amal.se 

 


 

Ledning/förvaltning

CEO/VD Magnus Dalsbo 0532-77 71 05 magnus.dalsbo@amal.se
Ekonomi Joakim Hansson 0532-77 71 06 joakim.hansson@amal.se
Fastighetsingenjör Mikael Hedlund 0532-77 71 07 mikael.hedlund@amal.se
Förvaltare bostäder Pelle Karlsson 0532-77 71 08 pelle.karlsson@amal.se
Driftsansvarig Patrick Johanson 0532-77 71 10 patrick.johanson@amal.se
Förvaltningsassistent
/uthyrning lokaler
Eddie Thorsson 0532-77 71 11 eddie.thorsson@amal.se
Förvaltningsassistent Göran Pettersson 0532-77 71 12 goran.pettersson@amal.se
Förvaltningsassistent Kjell Lennartsson 0532-77 71 13 kjell.lennartsson@amal.se

  



Fastighetsskötare

Björn Abrahamsson   0532-77 71 20  bjorn.abrahamsson@amal.se
Roger Palomäki   0532-77 71 21  roger.palomaki@amal.se
Torbjörn Alfredsson   0532-77 71 22  torbjorn.alfredsson@amal.se
Thomas Pettersson 0532-77 71 23  thomas.pettersson@amal.se
Freddie Langenbach   0532-77 71 24  freddie.langenbach@amal.se
Thomas Strömberg   0532-77 71 25  thomas.stromberg@amal.se
Mikael Björkman   0532-77 71 26  mikael.bjorkman@amal.se
Andreas Dahlgren 0532-77 71 27  andreas.dahlgren@amal.se
Andreas Pettersson 0532-77 71 28  andreas.pettersson@amal.se
Dennis Jansson   0532-77 71 29  dennis.jansson@amal.se 
Lars Hellgren 0532-77 71 30  lars.hellgren@amal.se
Thomas Martinsson   0532-77 71 31  thomas.martinsson@amal.se  
Leif Anderberg   0532-77 71 32  leif.anderberg@amal.se
Emil Svensson 0532-77 71 33  emil.svensson@amal.se
Anders Wärn 0532-77 71 34  anders.warn@amal.se
Åke Ungerberg   0532-77 71 35  ake.ungerberg@amal.se
Urban Andersson   0532-77 71 36  urban.andersson@amal.se

 



Service

Michael Carlsson El michael.carlsson@amal.se
Patrik Hansson Data, larm patrik.hansson@amal.se
Michael Andersson VVS michael.andersson@amal.se
Pontus Andersson Brandskydd pontus.andersson@amal.se

 



Hantverkare 

Stefan Träff Snickare stefan.traff@amal.se
Jörgen Johansson Snickare jorgen.k.johansson@amal.se
Jonas Fredriksson Målare jonas.fredriksson@amal.se
Erik Herskind Målare  erik.herskind@amal.se